Ekonomi

Akıncılar Taktik Tekstil ile Azerbaycan Savunma Sanayii Bakanlığı arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

İzmir’de teknik tekstiller alanında üretim yapan Akıncılar Tactical Tekstil firması ile Azerbaycan Savunma Sanayii Bakanlığı Bilimsel Araştırma Enstitüsü arasında yatırım ve işbirliği anlaşması imzalandı.

Firmadan yapılan açıklamaya göre, Akıncılar Taktik Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Can Uzuntepe ile Azerbaycan Savunma Sanayii Bakanlığı Bilimsel Araştırma Enstitüsü Başkanı Mürsel Aliyev arasında imzalanan protokol kapsamında, Azerbaycan’da ortak üretim tesisi ve test laboratuvarı kurulacak.

İzmir’de balistik yelekler, balistik miğferler, kurşun geçirmez giyilebilir teknolojiler, askeri taarruz yelekleri, özel harekat kıyafetleri, taktik ve outdoor kıyafetlerini yerli ve milli imkanlarla üreten firma, yenilikçi dokuma çalışmalarının bir kısmını kurulacak fabrikada gerçekleştirecek. Bakü’de.

Ortak üretim tesisinde üretilecek kurşun geçirmez çelik yelek, miğfer ve askeri malzemelerin diğer ülkelere satılması hedefleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Uzuntepe şunları söyledi:

“Üretilecek balistik ve taktik tekstil ürünleri 3 yıllık süre içerisinde kardeş ülkemiz Azerbaycan’da yüzde 100 yerli üretim durumuna ulaşacak. İş birliği kapsamında Azerbaycan’da ilk kez kurşun geçirmez askeri teçhizat üretilecek. Kurulan inovasyon merkezinde Akıncılar Taktik Dokuma mühendisleri ile Azerbaycanlı mühendisler “Savunma Sanayii Bakanlığı Bilimsel Araştırma Enstitüsü mühendisleri ortak teknoloji üretimi alanında çalışacak. Kardeş ülkemiz Azerbaycan ile imzaladığımız protokol çerçevesinde ülkemizde yürüttüğümüz yenilikçi dokuma çalışmalarının bir kısmını Bakü şehrinde gerçekleştireceğiz. Bu sayede Türk markaları Türk coğrafyalarında daha aktif rol alacaktır.”

ayvalik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu