Haber

Suriye Türkmen Meclisi Başkanlığına Muhammed Türkhan seçildi.

Suriye Türkmenleri, Halep’in Çobanbey kasabasında düzenlenen Suriye Türkmen Meclisi 6. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Muhammed Türkhan’ı başkan seçti.

Türkmen nüfusun yoğun olduğu Çobanbey’de yapılan 6. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda başkan, başkan yardımcıları ve delegeler seçildi.

Suriye’nin Lazkiye, Rakka, Humus, Hama, Şam ve Halep bölgelerinden seçilen 29 kişiden oluşan delegeler Türkmen Meclisi’nin yeni başkanını onayladı.

Suriye Türkmenlerinin kurduğu Türkmen meclisinin yeni lideri, seçime tek aday olarak giren Lazkiye’nin Bayırbucak bölgesine bağlı İsa Pınar köyünden Muhammed Türkhan oldu.

Seçimin ardından konuşan Türkhan, tüm Suriye Türkmenlerini en iyi şekilde temsil edeceğini belirtti.

Suriye’nin geleceğinde kurulacak tüm sofralarda Türkmenlerin yer alması gerektiğini vurgulayan Türkhan, “Şehitlerimizin kanlarıyla suladığımız bu toprakların gerçek sahipleri olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.” söz konusu.

Türkhan, parlamentoya ve Suriye Türkmenlerini ve Türkiye Cumhuriyeti devletini yalnız bırakmayanlara teşekkür etti.

15 Aralık 2012 tarihinde kurulan Suriye Türkmen Meclisi, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) çatısı altındadır.

Suriye Türkmen Meclisi 5. Olağan Kongresi, 24 Kasım 2019’da Fırat Kalkanı Harekatı ile terörden temizlenen Çobanbey’de yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu